Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ( DKK ) Uzman Erbaş Alımı 2013

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ( DKK ) Uzman Erbaş Alımı 2013

Başvuru Tarihleri : 21 Şubat – 18 Mart 2013

Alım süresince her türlü duyuru ve bilgilendirme www.dzkk.tsk.tr ve http://personeltemin.dzkk.tsk.tr internet adresinden yapılacaktır.

BAŞVURUDA BULUNACAK ADAYLARIN SINIF/BRANŞ/İHTİSASLARI

1. TOPÇU SINIFI:

Askerlik hizmetini Kuvvet Komutanlığına bakılmaksızın Topçu, Nişancı, Havancı, Tankçı, Roketatar Nişancısı, Tow Nişancısı, Mk.Tüfek Nişancısı, Torpidocu, Cephaneci, RPG-7 Roket Atar Nişancısı

sınıf/ihtisasta yapmış veya yapıyor olmak.

2. SERDÜMEN SINIFI:

Serdümen sınıfına başvuracak adayların aşağıda yer alan şartlardan en az birini sağlamaları gerekmektedir.

a. Askerlik hizmetini Deniz Kuvvetleri Komutanlığı veya Sahil Güvenlik Komutanlığının “Serdümen” veya “Vardabandra” sınıfında yapmış/yapıyor olmak.

veya

b. Meslek Liselerinin; Gemi Yönetimi ve Güverte veya Meslek Yüksek Okullarının; Deniz Ulaştırma ve İşletme veya Fakültelerin Deniz Ulaştırma ve İşletme Mühendisliği bölümü mezunu olmak.

3. PORSUN SINIFI :

Askerlik hizmetini Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığının “Porsun” sınıfında yapmış/yapıyor olmak.

4. TELSİZCİ:

Telsiz sınıfına başvuracak adayların aşağıda yer alan şartlardan en az birini sağlamaları gerekmektedir.

a. Askerlik hizmetini Kuvvet Komutanlığına bakılmaksızın Telsiz, Telem, Muhabere sınıf/branş/ihtisasta yapmış veya yapıyor olmak.

veya

b. Meslek Liselerinin; Bilgi İşlem, Bilgisayar, Bilgisayar (Donanım), Bilgisayar Programcılığı, Bilgisayar Yazılım, Büro Hizmetleri, Büro Yönetimi, Büro Yönetimi ve Sekreterlik, Elektrik, Elektrik- Elektronik, Elektromekanik Taşıyıcılar, Elektronik, Endüstriyel Elektronik, Gemi Elektroniği ve Haberleşme, Telekomünikasyon veya Meslek Yüksek Okullarının; Bilgisayar Programcılığı veya Elektronik Haberleşme Teknolojisi bölümlerinden birinden mezun olmak.

veya

c. Askerlik İhtisası ve Okul Bölümü şartları hariç Milli Eğitim Bakanlığının 120 saatlik bilgisayar kurs sertifikasına sahip olmak.

5. DENİZ PİYADESİ SINIFI (YÜKSEK HAZIRLIK SEVİYELİ KOMANDO):

Askerlik hizmetini Kuvvet Komutanlığı ve sınıfına bakılmaksızın yapmış/yapıyor olmak ve iyi derecede yüzme biliyor olmak.

6. DENİZ PİYADESİ SINIFI (TALİM ÖĞRETMENİ) :

Askerlik hizmetini Kuvvet Komutanlığı ve sınıfına bakılmaksızın yapmış/yapıyor olmak.

7. DENİZ PİYADESİ SINIFI (GÜVENLİK) :

Askerlik hizmetini Kuvvet Komutanlığı ve sınıfına bakılmaksızın yapmış/yapıyor olmak.

8. MOTORCU SINIFI:

Adayların aşağıda yer alan şartlardan en az birini sağlamaları gerekmektedir.

a. Askerlik hizmetini Kuvvet Komutanlığına bakılmaksızın “Motorcu, Bakımcı (Motor), Motorbot İşletmeni, Ulaştırma Makinist, Kademeci” sınıf/branş/ihtisasta yapmış veya yapıyor olmak.

veya

b. Meslek Liselerinin; Endüstriyel Kalıp, Endüstriyel Otomasyon, Endüstriyel Otomasyon Teknolojisi(Mekanik/Makine), Hidrolik ve Pnömatik, Hidrolik ve Pnömatik Teknolojisi, İş Makineleri Bakım ve Onarımı, Makine, Makine Bakım Onarımcılığı, Motor, Motor(Benzinli), Motor(Dizel) veya Tarım Makineleri Bakım ve Onarımcılığı, Otomotiv Elektromekanik bölümü veya

c. Meslek Yüksek Okullarının; Gemi Makineleri, Otobüs Tamir ve Bakım, Otomotiv Endüstrisi, Otomotiv, Motor,Gemi Makineleri İşletme Bölümü, Makine, Makine-Resim-Konstrüksiyon veya Otomotiv Teknolojisi, Endüstriyel Kalıpçılık bölümü veya

ç. Fakültelerin; Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği, Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği, Makine Mühendisliği veya Otomotiv Mühendisliği bölümü mezunu olmak.

9. ELEKTRİKÇİ SINIFI:

Adayların aşağıda yer alan şartlardan en az birini sağlamaları gerekmektedir.

a. Askerlik hizmetini Kuvvet Komutanlığına bakılmaksızın “Elektrikçi, Jeneratör Operatörü, Sahra Kablocusu, Bakım (Elektrik)” sınıf/branş/ihtisasta yapmış veya yapıyor olmak.

veya

b. Meslek Liselerinin; Elektrik, Elektrik-Elektronik, Elektromekanik Taşıyıcılar, Elektronik, Endüstriyel Elektronik, Gemi Elektroniği ve Haberleşme, Kontrol ve Enstrümantasyon Teknolojisi, Mekatronik, Otomasyon, Otomatik Kumanda bölümü veya

c. Meslek Yüksek Okullarının; Elektrik, Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtımı, Elektrikli Cihaz Teknolojisi, Elektronik Haberleşme Teknolojisi, Elektronik Teknolojisi bölümü veya

ç. Fakültelerin; Elektrik Mühendisliği, Elektrik-Elektronik Mühendisliği, Havacılık Elektrik ve Elektroniği veya Uçak Elektrik-Elektronik bölümü mezunu olmak.

10. YARASAVUNMA SINIFI:

Askerlik hizmetini Kuvvet Komutanlığına bakılmaksınız “Yarasavunma” sınıf/branş/ihtisasta veya Komutanlıkların Yangın Merkezlerinde (Terhis/Nitelik Belgesi veya Görev Belgesinde yazılı olmayanlar kabul edilmeyecektir) yapmış veya yapıyor olmak.

11. ŞOFÖR SINIFI :

Askerlik hizmetini Kuvvet Komutanlıklarında sınıf/branş/ihtisaslarına bakılmaksızın yapmış veya yapıyor olmak ve “B veya E veya D” sınıfı ehliyeti bulunmak.

12. AŞÇI BRANŞI:

Adayların aşağıda yer alan şartlardan en az birini sağlamaları gerekmektedir.

a. Askerlik hizmetini Kuvvet Komutanlığına bakılmaksızın Aşçı, Fırıncı, Aşçıbaşı, Aşçı Yardımcısı, Soğuk Mezeci, Izgaracı, Dönerci, Pastacı, Pideci sınıf/ihtisasta yapmış veya yapıyor olmak.

veya

b. Aşçılık Meslek Lisesi veya Aşçılık Meslek Yüksek Okulu mezunu olmak,

veya

c. Aşçılık ile ilgili kurs/sertifika/bonservis belgelerinden en az birine sahip olmak,

13. SIHHİYE SINIFI:

Adayların aşağıda yer alan şartlardan en az birini sağlamaları gerekmektedir.

a. Askerlik hizmetini Kuvvet Komutanlığına bakılmaksızın “Sıhhiye” sınıf/ihtisasta yapmış veya yapıyor olmak.

veya

b. Sağlık Meslek Lisesi, 2 yıllık Sağlık Meslek Yüksek Okullarının sağlık ile ilgili alan/bölümleri veya 4 yıllık Sağlık Yüksek Okulu mezunu olmak.

14. DENİZ İSTİHKÂMCI SINIFI:

Adayların aşağıda yer alan şartlardan en az birini sağlamaları gerekmektedir.

(1) Askerlik hizmetini Kuvvet Komutanlığına bakılmaksınız Deniz İstihkam, İstihkamcı, İnşaat Beton veya İnşaat Demir ile Jandarma Genel K.lığının Jand. Teknisyen sınıf/ihtisasta yapmış veya yapıyor olmak

veya

(2) Meslek Liselerinin; Alt Yapı, Alt Yapı (İnşaat), İnşaat, Üst Yapı, Üst Yapı (İnşaat), Yapı, Kalıp, Kalıpçılık bölümü veya Meslek Yüksek Okullarının; İnşaat Teknolojisi, Beton Teknolojisi, Yapı Denetimi veya Yapı Ressamlığı bölümü mezunu olmak.

15. DENİZ İSTİHKÂM (İŞ MAKİNESİ OPERATÖRÜ) SINIFI:

Askerlik hizmetini Kuvvet Komutanlığına bakılmaksızın yapmış/yapıyor olmak ve “G” sınıfı ehliyeti olmak.

GİRİŞ KOŞULLARI

1. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ve erkek olmak,

2. En az lise veya dengi okul mezunu olmak,

3. 26 yaşından gün almamış olmak (01 Ocak 1988 ve daha sonra doğmuş olanlar başvurabilir),

4. Halen Askerlik görevini yapmakta iken başvuran adaylar için, 18 Mart 2013 tarihi itibari ile terhislerine 6 (altı) ay ve daha az süre kalmak.

5. Askerlik hizmetini yapmış olan adaylar için, terhisi üzerinden 3 (üç) yıldan fazla süre geçmemiş olmak (21 Şubat 2010 tarihinden itibaren terhis olanlar),

6. Askerlik hizmetini yapmakta iken başvuranlar için “Uzman Erbaş Olur” kayıtlı uygun nitelik belgesi almış olmak,

7. Yapılacak genel kültür, meslek bilgisi, ön sağlık muayenesi, fiziki yeterlilik ve değerlendirme testleri, uygulamalı sınavlar ile mülakatlarda başarılı olmak ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığınca belirlenen kontenjana girmek.

8. Yaptırılacak güvenlik soruşturması olumlu sonuçlanmak,

9. Askeri öğrencilik ile ilişiği kesilmemiş olmak,

10. Türk Silahlı Kuvvetlerinde daha önce subay, astsubay, uzman jandarma ve uzman erbaş olarak istihdam edilmemiş olmak,

11. Taksirli suçlar hariç olmak üzere, affa veya zaman aşımına uğramış yahut para cezasına çevrilmiş veya ertelenmiş ve adli sicilden çıkarılmış olsa dahi, bir cürümden hükümlü bulunmamak,

12. Askerlik hizmeti sırasında üste hakaret, emre itaatsizlikte ısrar, mukavemet, amir veya üste fiilen taarruz, fesat ve isyan suçları ile 1632 sayılı Askeri Ceza Kanunu’nun 148’nci maddesinin birinci fıkrasında yazılı suçlardan hükümlü bulunmamak,

13. Türk Silahlı Kuvvetlerinin manevi şahsiyetine gölge düşürmemiş askerliğinin şeref ve haysiyeti ile bağdaşmayacak eylemlerde bulunmamış, tutum ve davranışları ile yasa dışı, siyasi, yıkıcı ve bölücü ideolojik görüşleri benimsememiş olmak.

14. Tam sağlam olmak ve sınavlar sonrasında sevk edilecekleri Askeri Hastanelerden branşına uygun sağlık raporu almak, ayrıca sınıf özelliklerine göre TSK Sağlık Yeteneği Yönetmeliğinde belirtilen koşulları karşılamak ve Aşçı ve Sıhhiye sınıfı adaylar için denizaltıcılık muayenelerinden olumlu rapor almak.

15. Alım yapılacak sınıfa uygun branş/ihtisaslarda bulunmak,

16. Yabancı uyruklu kişilerle evlenenlerden; bu evlilikleri, 12 Mart 1997 gün ve 22931 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelikte belirtilen esaslar dahilinde Genelkurmay Başkanlığı tarafından uygun görülmeyenler ile; başvuru ile atama yapılıncaya kadar geçen süre içerisinde çeşitli nedenlerle Türk vatandaşlığından çıkartılanların başvuruları kabul edilmez/iptal edilir.

BAŞVURU

1. Adayların kılavuzun tamamını okuduktan sonra “Başvuru Sayfası”nı doldurmaları gerekmektedir.

2. Başvurular http://personeltemin.dzkk.tsk.tr internet adresindeki “Personel/Öğrenci Alımları” linkindeki “2013 yılı Uzman Erbaş Alımı” sayfasına girilerek yapılacaktır.

3. Askerlik hizmetini tamamlamış adaylar Başvuru Sayfasındaki “Askerlik Hizmetini Tamamlamış Adaylar” başlığına girerek başvuru yapacaklardır.

4. Halen askerlik görevini yapmakta olan (erbaş/er) adaylar ise Başvuru Sayfasındaki “Halen Askerlik Görevini Yapmakta Olan Adaylar” başlığına girerek başvuru yapacaklardır.

5. “Başvuru Sayfası”nda doldurulacak bilgilerin doğruluğundan ve sonrasında doğabilecek hukuki sorumluluklardan adaylar sorumludur.

6. Doldurulan bilgilerin, kılavuzda yer alan, başvuru şartlarına uygun olmadığının tespit edilmesi durumunda hangi aşama sürecinde olursa olsun aday elenmiş kabul edilecek ve işlemleri iptal edilecektir.

7. İlk başvurular; 21 Şubat 2013 Pazartesi günü saat 14:00’da başlayıp, 18 Mart 2013 Salı günü saat 14:00’da sona erecektir.

8. Giriş sonrası her adaya bir şifre verilecektir. Adaylar “Aday Girişi” kısmından şifreyle başvuru süresince başvurularını kontrol edip güncelleyebileceklerdir.

9. Şifrenizi kaybetmeyiniz. İdarece, adayların yazılı, sözlü veya bilgi edinme başvurusu yolu ile yapacakları “Şifre Öğrenme” taleplerine yanıt verilmeyecektir.

10. İnternet ortamı dışında posta yoluyla veya şahsen yapılan başvurular dikkate alınmayacaktır.

11. Anlaşılmayan konular için Sıkça Sorulan Sorular (S.S.S.) kısmına bakılacaktır.

YAZILI SINAVA ÇAĞRILAN ADAYLARIN AÇIKLANMASI

1. Yazılı Sınava çağırılacak adayların listesi 29 Mart-03 Nisan 2013 tarihleri arasında http://personeltemin.dzkk.tsk.tr internet adresinden ilan edilecektir.

2. Yazılı Sınav 13 Nisan 2013 tarihinde ANKARA, İSTANBUL, İZMİR, İSKENDERUN, YALOVA, KOCAELİ illerinde yapılacaktır. Gerekli görüldüğü takdirde idarece aday tercihlerinde ve sınav merkezlerinde değişiklik yapılabilecektir.

3. Sınava giremeyen adaylara yedek gün yapılmayacaktır.

4. Adaylar sınava gelirken yanlarında T.C.Kimlik Numarasını gösterir nüfus cüzdanı/pasaport/ehliyet vb. gibi kimlik ve kurşun kalem ve silgi getireceklerdir.

YAZILI SINAVA İLİŞKİN BİLGİLER

1. 13 Nisan 2013 tarihi saat 10.00’da yazılı sınav icra edilecektir. Sınavda, 50 genel kültür, 10 Askeri Kültür ve 40 sınıf bilgisi olmak üzere toplam 100 soru sorulacaktır. Ancak; Aşçı, Porsun, Deniz İstihkam ve Topçu sınıfına başvuran adaylar sadece Genel Kültür sınavına, diğer sınıflara başvuruda bulunan adaylar Genel kültür sınavı ile Meslek Bilgisi Sınavına (Askeri Kültür ve Sınıf Bilgisi) gireceklerdir. Sınav süresi; sadece Genel Kültür sınavına girecek adaylar için 60 dakika, diğer adaylar için 120 dakikadır.

2. Yazılı Sınavda Genel Kültür Sınavı ve Meslek Bilgisi Sınavı (Askeri Kültür ve Sınıf Bilgisi) ayrı ayrı 100 puan üzerinden değerlendirilecek, her iki sınav ortalaması 60 Puan ve üzeri olan adaylar başarılı sayılacaktır. Aşçı, Porsun, Deniz İstihkâm ve Topçu sınıfından sınava girecek adaylar sadece Genel Kültür Sınavına girecek, 60 ve üzeri puan alan adaylar başarılı sayılacaktır. Başarılı olan adaylar 2’nci Seçim Aşamasına katılmaya hak kazanacaklardır.

3. Yazılı Sınavda sorulabilecek Genel Kültür ve Meslek Bilgisi sınavlarına ait muhtemel alt konu başlıkları sayfa 7,8,9,10 ve 11’de belirtilmiştir.

4. Sınav soruları çoktan seçmeli ve 5 seçenekli olarak hazırlanacaktır. Yanlış cevaplar için doğru cevaplardan puan kırılmayacaktır.

5. Adayların sınavları optik okuyucu ve bilgisayar ortamında değerlendirilmektedir. Adayların, eğitim ve öğretim düzeylerindeki farklılıklar göz önünde bulundurularak, sınava giren adayların kendi içlerinde bir değerlendirme imkanı sağlamak için, sınav değerlendirmesi Standart Puan Hesaplaması ile yapılacaktır.

6. Yazılı sınav sonuçları 26 Nisan 2013 tarihinden itibaren http://personeltemin.dzkk.tsk.tr internet adresinden yayınlanacaktır.

7. Yazılı sınavı başarı ile geçen adaylar 2’nci Seçim Aşamaları kapsamında ön sağlık muayenesine gireceklerdir. 26 Nisan 2013 tarihinde yazılı sınav ilanı ile birlikte Ön Sağlık Muayenesi, Fiziki Kabiliyet ve Değerlendirme Testleri, Uygulama Sınavları ve Mülakat Aşamaları tarihleri ve saati açıklanacaktır.

UZMAN ERBAŞ ALIMLARI BİLGİLENDİRME KILAVUZU 2’NCİ SEÇİM AŞAMALARINA ÇAĞRILAN ADAYLARIN YAPACAĞI İŞLEMLER

Mülakat Sınavı ile ilgili duyurular http://personeltemin.dzkk.tsk.tr internet adresinden yapılacaktır.

2. Mülakat Sınavına çağrılan adaylar, sınava gelirken yanlarında aşağıda yazılı kendilerine ait belgeleri (sırayla şeffaf dosyalara, şeffaf dosyaları da gömlek dosyaya koyarak) getireceklerdir.

a. Dilekçe (Aday Girişi Kısmından Çıktı Alınacaktır Sadece Sınavdan Başarılı Olan Adaylar İçin Bu

Kısım Aktif Hale Getirilecektir.)

b. Aday Bilgi Formu (http://personeltemin.dzkk.tsk.tr dökümanlar kısmından doldurularak çıktı

alınacak, fotoğraf yapıştırılarak imza atılacaktır)

c. Nüfus Cüzdanı Fotokopisi

ç. Askerlik hizmetini tamamlamış adaylar için Terhis Belgesi Fotokopisi. (Askerlik Durum Belgesi Kabul Edilmemektedir.)

ç. Askerlik hizmeti devam eden adaylar için sayfa 19’da bulunan “Nitelik” belgesi Sayfa 20’ye göre doldurularak kapalı zarf içerisinde teslim edilecektir.

d. Son mezun olduğu okula ait Mezuniyet Belgesi veya Diplomanın Fotokopisi

e. 2 adet vesikalık fotoğraf.

f. Aşçı branşına müracaat edecek adaylar için, aşçılık ile ilgili herhangi bir kurs/sertifika/bonservis belgesinin fotokopisi.

ğ. Telsizci branşına müracaat eden adaylardan Telsiz/Telem/Muhabere İhtisas/Sınıf/Branş ve Okul Bölümü Şartını sağlamayanlar için, Milli Eğitim Bakanlığının 120 saatlik bilgisayar kurs sertifikasının fotokopisi.

g. Şoför branşına müracaat eden adaylar için ehliyet fotokopisi.

ı. Deniz İstihkâm İş Makinesi Operatörü branşında başvuran adaylar için “G” sınıfı ehliyet fotokopisi.

NOT : Başvuru için istenen belgelerin fotokopisi istenmektedir. Başvuru için getirecekleri evraklar iade edilmeyeceğinden dolayı; evraklar getirilirken hiçbir belgenin aslı veya noter onaylı sureti getirilmeyecektir. Adayların mağdur olmaması için bu hususa önemle dikkat etmesi gerekmektedir.

3. Mülakat sınavı sonuçları ve diğer temin işlemleri ile ilgili duyurular http://personeltemin.dzkk.tsk.tr internet adresinden yayınlanacaktır.

2’NCİ SEÇİM AŞAMALARINA İLİŞKİN BİLGİLER ÖN SAĞLIK MUAYENESİ :

a. On Sağlık kontrolünde TSK Sağlık Yeteneği Yönetmeliği esaslarına göre adayın genel fiziki kusurları olup olmadığı kontrol edilecek ve fiziki kabiliyet testi için gerekli sağlık kontrolleri yapılacaktır.

Adaylar ön sağlık kuruluna mayo veya şortlu olarak alınacaklardır. On sağlık kontrolünde aşağıda belirtilen hususlarda muayeneleri yapılacaktır.

(1) Kollar, bacaklar ve gövde bütünlüğü ile ilgili, dışarıdan bir bakışta belli olan ortopedik

(2) İleri derecede cilt bozuklukları,

(3) Duyu organlarının doğuştan yokluğu veya şekil bozukluğu,

(4) Beden hareket ve faaliyetleri ilgili dış görünümü ileri derecede bozan rahatsızlıklar,

(5) Boy-kilo uyumsuzluğu, (Sayfa 13’de belirtilen tabloda kriterler yer almaktadır)

(6) Görme ve işitme ile ilgili yardımcı cihazların kullanım durumu (gözlük, işitme cihazı gibi),

(7) Ağız ve diş sağlığı (Türk Silahlı Kuvvetleri Sağlık Yeteneği Yönetmeliğinin Hastalık ve arazılar listesinin 28’inci maddesi kapsamında).

ç. Ön sağlık muayenesinde alımı uygun bulunan adaylar fiziki kabiliyet ve değerlendirme testine alınacaklardır.

2. FİZİKİ KABİLİYET VE DEĞERLENDİRME TESTLERİ :

a. Fiziki kabiliyet ve değerlendirme testleri Deniz Harp Okulu K.lığı Tuzla/İSTANBUL ve Deniz Er Eğitim Alay Komutanlığı İskenderun/Hatay adresinde yapılacaktır. Müteakip maddelerde hangi branşların nerede fiziki kabiliyet ve değerlendirme testlerine tabi tutulacağı yazmaktadır. Gerekli görüldüğü takdirde idarece yer değişikliği yapılabilir. Değişiklik yapıldığı takdirde adaylara resmi internet sitesinden duyurulur.

b. TOPÇU, SERDÜMEN, PORSUN TELSİZCİ, DENİZ PİYADESİ (YÜKSEK HAZIRLIK SEVİYELİ KOMANDO), DENİZ PİYADESİ (TALİM ÖĞRETMENİ), DENİZ PİYADESİ (GÜVENLİK), MOTORCU, ELEKTRİKÇİ, YARASAVUNMACI, AŞÇI, SIHHİYE sınıflarına başvuran adayların fiziki kabiliyet ve değerlendirme testleri DENİZ HARP OKULU KOMUTANLIĞI TUZLA/İSTANBUL adresinde yapılacaktır.

c. ŞOFÖR ve DENİZ İSTİHKÂM (İş Makinesi Operatörü Dahil) sınıflarına başvuran adayların fiziki kabiliyet ve değerlendirme testleri DENİZ ER EĞİTİM ALAY KOMUTANLIĞI İSKENDERUN/HATAY adresinde yapılacaktır.

ç. Fiziki kabiliyet ve değerlendirme testleri için adaylar; eşofman, şort, mayo/şort mayo spor ayakkabısı, havlu ve terlik v.b. malzemelerini yanlarında bulunduracaklardır.

ç. Adaylar (Deniz Piyadesi (Yüksek Hazırlık Seviyeli Komando) HARİÇ) sayfa 15’de detayları bulunan KOŞU, ŞINAV ve MEKİK testlerine tabi tutulacaklardır. Ayrıca sayfa 2’de belirtilen ve karşılıklarında yüzer birlik ibaresi yazılı olan branşlara başvuran tüm adaylara 25 metre yüzme testi uygulanacaktır. Bu testlerden herhangi birinden başarılı olamayan adaylar elenecektir. Kara testlerinden KOŞU HARİÇ diğer testlere ikinci hak verilir. Yüzme testlerinden 25 metre yüzme testi hariç diğer testler için ikinci bir hak verilir.

d. Deniz Piyadesi Sınıfı “Komando” Branşı; sayfa-18’deki tabloda belirtilen fiziki yetenek testlerine tabi tutulacaklardır.

NOT : Deniz Piyadesi ( Talim Öğretmeni ve Güvenlik ) sınıflarına başvuru sayısına göre idarece gerekli görüldüğü takdirde Fiziki Kabiliyet ve Değerlendirme Testi DENİZ ER EĞİTİM ALAY KOMUTANLIĞI İSKENDERUN/HATAY adresinde yapılabilir. Değişiklik olduğu takdirde resmi internet sitesinde adaylara duyurulur.

4. UYGULAMALI MESLEK BİLGİSİ SINAVI :

a. Her adaya branşı ile ilgili 4 adet soru sorulacaktır.

b. Her soru 25 puan değerlendirilir. Bu sınavda başarılı olabilmek için en az 60 ve üzerinde puan almak gerekmektedir.

c. TOPÇU, SERDÜMEN, PORSUN, TELSİZCİ, AŞÇI SINIFLARINA Karamürselbey Eğitim Merkezi Komutanlığı/Altınova-YALOVA adresinde uygulamalı meslek bilgisi sınavı yapılacaktır.

ç. MOTORCU, ELEKTRİKÇİ, YARASAVUNMACI SINIFLARINA Derince Eğitim Merkezi Komutanlığı/Derince-KOCAELİ adresinde uygulamalı meslek bilgisi sınavı yapılacaktır.

ç. SIHHİYE, DENİZ PİYADESİ (KOMANDO/GÜVENLİK/TALİM ÖĞRETMENİ) SINIFLARINA Deniz Harp Okulu Komutanlığı Tuzla/İSTANBUL adresinde uygulama sınavı yapılacaktır.

d. ŞOFÖR SINIFINA Denir Er Eğitim Alay Komutanlığı İskenderun/Hatay adresinde uygulama sınavı yapılacaktır. Uygulama Meslek Bilgisi sınavından başarılı olan adaylar “Psiko Teknik Teste” tabi tutulacaklardır.

e. DENİZ İSTİHKAM SINIFINA (İŞ MAKİNESİ OPERATÖRÜ DAHİL) Denir Er Eğitim Alay Komutanlığı İskenderun/Hatay adresinde Uygulamalı Meslek Bilgisi Sınavı yapılacaktır.

Uygulama sınavdan başarılı olan adaylar bir sonraki aşama olan Mülakat Sınavına girecektir. Mülakat Sınavı Uygulamalı Meslek Bilgisi Sınavından bir sonraki gün ŞOFÖR ve DENİZ İSTİHKÂM SINIFI Deniz Er Eğitim Alay Komutanlığı İskenderun/HATAY’da, Diğer sınıflar için ise Deniz Harp Okulu Komutanlığı Tuzla/İstanbul adresinde yapılacaktır.

5. MÜLAKAT SINAVI :

Mülakat Sınavı Deniz Harp Okulu Komutanlığı Tuzla/İstanbul ve Deniz Er Eğitim Alay Komutanlığı İskenderun/HATAY adreslerinde yapılacaktır.

a. Mülakatlarda adaylara;

(1)Genel görünüm,

(2)Anlatım ve ikna kabiliyeti,

(3)Ses tonu ve konuşma düzgünlüğü,

(4)Kendine güven,

(5)Kendini ifade etme

(6)Psikolojik durumu

ve bunun gibi açılarından değerlendirmeye tabi tutulacaktır.

b. 100 puan üzerinden en az 70 puan alan adaylar başarılı sayılacaklardır.

6. GENEL DEĞERLENDİRME VE SIRALAMA:

Genel Değerlendirme Notu; genel kültür sınavı notunun % 20’si, meslek bilgisi sınavı notunun % 30’u, fiziki yetenek testi notunun % 10’u, uygulamalı meslek bilgisi sınavı notunun % 20’si ile mülakat sınavı notunun % 20’sinin toplamıdır. Yazılı sınavda meslek bilgisi sınavı yapılmayan sınıfların (Topçu, Porsun, Aşçı, İstihkâmcı) değerlendirilmesinde uygulamalı meslek bilgisi sınav notunun % 50’si alınır.

BAŞVURU VE SINAV TAKVİMİ

Başvuru Başlangıcı : 21 Şubat 2013 Saat 14:00

Başvuru Bitişi : 18 Mart 2013 Saat 14:00

Yazılı Sınava Çağırılacakların İlanı : 29 Mart 2013 Saat 14:00

Yazılı Sınav Tarihi : 13 Nisan 2013 Saat 14:00

Yazılı Sınav Sonucunun Açıklanması : 26 Nisan 2013 Saat 14:00

2.Seçim Aşamalarına Çağırılacakların İlanı : 26 Nisan 2013 Saat 14:00

2.Seçim Aşama Tarihleri : 06 Mayıs-31 Mayıs 2013

Başvuru Adresi : http://personeltemin.dzkk.tsk.tr

Mülakat Sınav Yeri : Deniz Harp Okulu Komutanlığı Tuzla/İstanbul Deniz Er Eğitim Alay Komutanlığı İskenderun/Hatay

Bu Konu Hakkında Soru Sormak ve Anında Yorum Yapmak İçin Buraya Tıklayın


En güncel iş ilanları

Google AraDeniz Kuvvetleri Komutanlığı ( DKK ) Uzman Erbaş Alımı 2013
Son Yorumlar
  1. Mesut barış
  2. hasan öz

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.