İller Bankası ( İlbank ) Hakkında

İller Bankası ( İlbank ) Hakkında

Kuruluş : 1933
Web sitesi : http://www.ilbank.gov.tr
Genel Müdür Vekili : Tuncay KARAMAN ( Bkz. Yönetim Kurulu Üyeleri )

Vizyon

Modern kentlerin geliştirilmesi sürecine katılan, hizmet kalitesi kanıtlanmış uluslararası bir yatırım bankası olmaktır. ( Kaynak : ilbank.gov.tr )

Misyon

Yerel yönetimlere, kentsel ihtiyaçlarının karşılanabilmesi amacıyla uluslararası standartlarda proje üretmek ve geliştirmek, kredi sağlamak, danışmanlık yapmak ve teknik destek vermek yoluyla sürdürülebilir bir şehirleşmeye katkıda bulunmaktır. ( Kaynak : ilbank.gov.tr )

İller Bankası 1933 yılında Atatürk’ün talimatıyla Belediyeler Bankası olarak kurulmuştur. 1945 yılında bugünkü ismini alarak adı İller Bankası olarak değiştirildi. 2011 yılında yürürlüğe giren “İller Bankası Anonim Şirketi Hakkında Kanun” ile kurum 9.000.000.000 TL sermayeli Anonim Şirket olarak yeniden yapılandırılmıştır.

İller Bankası, yerel yönetimler ve kurumların yapacakları yerel kamu hizmetleri ile ilgili bu kurumlara yönetmeliğine göre kredi sağlamayı görev edinmiş bir kurumdur. İller Bankası’nın kredi kullanım alanlarına kurumun resmi sitesindeki aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

http://www.ilbank.gov.tr/index.php?Sayfa=iceriksayfa&icId=339

İller Bankası’nın İstanbul, Bursa, İzmir, Eskişehir, Antalya, Konya, Ankara, Adana, Kayseri, Gaziantep, Diyarbakir, Elazığ , Van, Erzurum, Sivas, Samsun, Trabzon, Kastamonu olmak üzere toplam 18 adet bölge müdürlüğü bulunmaktadır.

İller Bankası Anonim Şirketi statüsünde olduğu için personelleri sözleşmeli olarak çalışmaktadır. Kurumda merkezi teşkilatta 1145 , taşra teşkilatında 1319 olmak üzere toplamda 2514 personel çalışmaktadır. Kurum 2514 personeli ile 3216 belediye, 81 adet il özel idaresi, 15 adet su ve kanalizasyon idaresi olmak üzere toplam 3314 adet mahalli idareye hizmet vermektedir.

İller Bankası’nın Proje Finansmanı ve Kredilendirme süreçleri hakkında detaylı bilgilere aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

http://www.ilbank.gov.tr/index.php?Sayfa=iceriksayfa&icId=341

İller Bankası’nın tarihçesine aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

http://www.ilbank.gov.tr/index.php?Sayfa=iceriksayfa&icId=3

Bu Konu Hakkında Soru Sormak ve Anında Yorum Yapmak İçin Buraya Tıklayın


En güncel iş ilanları

Google Araİller Bankası ( İlbank ) Hakkında

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.