Orman Genel Müdürlüğü ( OGM ) Hakkında

Orman Genel Müdürlüğü ( OGM ) Hakkında

Kuruluş : 1839
Web sitesi : http://www.ogm.gov.tr
Genel Müdür : İbrahim Çiftçi ( Bkz. Yönetim Şeması )

Vizyon

Orman ve orman kaynaklarını her türlü tehlikelere karşı korumak, doğaya yakın bir anlayışla geliştirmek, ekosistem bütünlüğü içinde ve topluma çok yönlü sürdürülebilir faydalar sağlayacak şekilde yönetmektir. ( Kaynak : ogm.gov.tr )

Misyon

İnsana, doğaya ve çevreye duyarlı, sürdürülebilir orman yönetimini sağlayan şeffaf ve saygın bir kurum olmaktır. ( Kaynak : ogm.gov.tr )

Orman Genel Müdürlüğü ( OGM ) , Tanzimat Fermanıyla beraber 1839 yılında ormancılık hizmetlerinin takibi için Ticaret Nezaretine bağlı bir “Orman Müdürlüğü“ olarak kurulmuştur. Bu müdürlüğün yetişmiş personel ihtiyacının karşılanması maksadı ile 1857 yılında da Orman Fakültesi kurulmuştur.

Orman Genel Müdürlüğü bugünkü yapısına, 1937 yılında çıkarılan 3204 sayılı kanunla gelmiştir. Aynı yıl yürürlüğe giren 3116 sayılı Orman Kanunu ile bugünkü modern ormancılığımızın temeli atılmıştır. Halihazırda yürürlükte olan 6831 sayılı Orman Kanunu ise 1956 yılında çıkarılmıştır.

Orman Genel Müdürlüğü 01.05.2003 tarihinde kabul edilen 4856 sayılı kanun kapsamında, Çevre ve Orman Bakanlıkları’nın birleştirilmesiyle bu tarihten itibaren Türkiye Cumhuriyeti Çevre ve Orman Bakanlığı bünyesinde faaliyetlerini sürdürmüş, ardından 29 Haziran 2011 tarihinde bakanlığın ismi Orman ve Su İş Bakanlığı olarak değiştirilmiştir. Orman Genel Müdürlüğü günümüzde Orman ve Su İşleri Bakanlığı’na bağlı katma bütçeli tüzel Kişiliğe haiz kuruluş olarak faaliyetlerini sürdürmektedir. Kurumun hali hazırda yürüttüğü projeleri kurumun resmi sitesindeki aşağıdaki bağlantıdan inceleyebilirsiniz.

http://www.ogm.gov.tr/ekutuphane/Sayfalar/Projeler.aspx

Bu Konu Hakkında Soru Sormak ve Anında Yorum Yapmak İçin Buraya Tıklayın


En güncel iş ilanları

Google AraOrman Genel Müdürlüğü ( OGM ) Hakkında

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.