Posta ve Telgraf Teşkilatı ( PTT ) Genel Müdürlüğü Hakkında

Posta ve Telgraf Teşkilatı ( PTT ) Genel Müdürlüğü

Kuruluş : 23 Ekim 1840
Web sitesi : http://www.ptt.gov.tr
Kurum : Posta, Telgraf ve Telefon Umum Müdürlüğü
Genel Müdür : Osman Tural ( Bkz. Yönetim )
Şubeler : Ptt Şubeleri

Posta ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü ya da kısa adıyla PTT , Türkiye Cumhuriyeti’nin posta örgütüdür.

İlk Posta Teşkilatı Tanzimat Fermanı ile yaşanan gelişmelerin sonucu olarak Osmanlı Devleti’nin tüm halkının ve yabancıların posta ihtiyaçlarına cevap vermek amacıyla Nezaret olarak 23 Ekim 1840 tarihinde kurulmuştur.

1843 yılında telgrafın icadından 11 yıl sonra Türkiye’de de telgraf hizmeti başlamış olup, bu hizmeti disipline etmek üzere 1855 yılında ayrı bir Telgraf Müdürlüğü kurulmuştur.

1871 yılında ise Posta Nazırlığı ile Telgraf Müdürlüğü birleştirilerek Posta ve Telgraf Nezaretine dönüştürülmüştür.

Cumhuriyetimizin ilk yıllarında İçişleri Bakanlığına bağlı olarak görev yapan PTT Genel Müdürlüğü 1933 yılında katma bütçeli bir idare olarak Bayındırlık Bakanlığına, 1939’da ise Ulaştırma Bakanlığına bağlanarak hizmet vermeye devam etmiştir ve halen Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’na bağlı olarak görevine devam etmektedir.

1954 yılında Kamu İktisadi Teşebbüsü (KİT) olan PTT Genel Müdürlüğü, 1984 yılında Kamu İktisadi Devlet Teşebbüslerinin yeniden düzenlenmesi ile ilgili olarak çıkarılan 233 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile Kamu İktisadi Kuruluşu (KİK) statüsüne geçirilmiştir.

18 Haziran 1994 tarih ve 4000 sayılı Kanun ile PTT İşletmesi Genel Müdürlüğünün, T.C. Posta İşletmesi Genel Müdürlüğü ve Türk Telekomünikasyon Anonim Şirketi şeklinde yeniden yapılanması öngörülmüş olup, 24 Nisan 1995 tarihinden itibaren T.C. Posta İşletmesi Genel Müdürlüğü müstakilen çalışmaya başlamıştır.

29 Ocak 2000 tarih ve 23948 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 4502 sayılı kanunun 24. maddesi ile “T.C. Posta İşletmesi Genel Müdürlüğü” olan Kuruluşun adı “T.C. Posta ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü” (PTT) olarak değiştirilmiştir ve halen bu isimle faaliyetlerini sürdürmektedir.

Bu Konu Hakkında Soru Sormak ve Anında Yorum Yapmak İçin Buraya Tıklayın


En güncel iş ilanları

Google AraPosta ve Telgraf Teşkilatı ( PTT ) Genel Müdürlüğü Hakkında
Son Yorum
  1. Meltem

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.