T.C. Ziraat Bankası A.Ş. ( TCZB ) Hakkında

Türkiye Cumhuriyeti Ziraat Bankası A.Ş.

Slogan : Türkiye’ nin Lokomotifi
Kuruluş : 15 Ağustos 1888
Web sitesi : http://www.ziraat.com.tr / http://www.ziraatbank.com.tr
Genel Müdür : Hüseyin Aydın ( Bkz. Yönetim Kurulu Üyeleri )
EFT Kodu : 0010
SWIFT Kodu : TCZBTR2A
Şube Sayısı : 1.489
Çalışan Sayısı : 24.700

Ziraat Bankası, temelleri 1867 yıllarına dayanan bir Türk Devleti bankasıdır. Osmanlı Devletinin kurduğu ilk bankadır.

Ahmet Şefik Mithat Paşa 1863 yılında Pirot Kasabası’nda kurduğu ilk Memleket Sandığını oluştururken Türk gelenekleri arasında zaten varolan ve karşılıklı yardımlaşma esasına dayanan imece geleneğinden esinlenmiştir.

1867 yılında “Memleket Sandıkları Nizamnamesi” nin yürürlüğe girmesiyle Osmanlı Devleti’nin her yanında Sandıklar faaliyete başlamış ve uzun yıllar başarıyla hizmet vermiştir.

15 Ağustos 1888’de Menafi Sandıkları’nın yerine işlevlerini üstlenecek modern finans kuruluşu olarak Ziraat Bankası resmen kurulmuş, o tarihte faaliyette bulunan Menafi Sandıkları da Banka şubelerine dönüştürülerek faaliyete başlamıştır.

I. Dünya Savaşı’ndan sonra ülkenin işgale uğraması üzerine işgal altındaki topraklarda bulunan şubeler, Yunanllılar’ın İzmir’de kurdukları “Ziraat Bankası İdare Merkezi”‘ne bağlanmıştı. 1920’de TBMM’nin açılmasından sonra TBMM kontrolünde bulunan yerlerdeki şubeler Ankara şubesine bağlandı. 1922’de İzmir ve İstanbul teşkilatları da Ankara’ya tabi oldu ve banka tekrar bütünlüğe kavuştu. 1924 yılında çıkarılan kanunla banka, bir devlet kurumu olmaktan çıkarılıp bir anonim şirket haline geldi. 1975’te Hamburg’ta temsilcilik, Kıbrıs’ta 3 şube açıldı. 1977’de bölge müdürlükleri kuruludu ve yerinden yönetim anlayışına geçilmeye başladı. 1981’de Türkiye’nin ilk banka müzesi olan Ziraat Bankası Müzesi kuruldu. 1988’de ilk defa tarımı desteklemede bir bölge tek başına ele alınarak GAP bölgesi üreticilerine, bölgenin özelliklerine uygun kredi desteği verilmeye başlandı. 1989’da ilk kredi kartı verildi, ilk tüketici kredisi verildi, altın satışına (Ziraat Altın) başlandı; bankanın ilk yatırım fonu kuruldu. 2001 yılında Türkiye Emlak Bankası, Ziraat Bankası ile birleştirilerek kapatıldı. Şubat 2001 Krizi’nin ardından diğer kamu bankalarıyla ortak bir yönetim kurulu tarafından yönetilmeye başlandı; bu uygulama 2005 yılında sona erdi.

Bankanın New York, Londra, Sofya, Tiflis, Bağdat, Lefkoşa, Girne, Gazimağusa, Güzelyurt, Atina ve Gümülcine’de şubeleri, Karaçi ve Tahran’da ise temsilcilikleri bulunmaktadır.

Günümüzde T.C. Ziraat Bankası Ananim Şirketi olarak hayatına devam etmekte ve ülke tarımına verdiği desteği sürdürmektedir.

Bu Konu Hakkında Soru Sormak ve Anında Yorum Yapmak İçin Buraya Tıklayın


En güncel iş ilanları

Google AraT.C. Ziraat Bankası A.Ş. ( TCZB ) Hakkında
Son Yorum
  1. Arzu

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.