Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası A.Ş. ( TCMB ) Hakkında

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası A.Ş.

Başkan : Erdem Başçı
Kuruluş : 11 Haziran 1930
Web sitesi : http://www.tcmb.gov.tr
EFT Kodu : 0001
SWIFT Kodu : TCMB TR 2A
İdare Merkezi : Ankara

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası A.Ş. ( TCMB ) , banknot ihraç eden, hükümetin para ve kredi politikasını yürüten, veznedarlık görevini üstlenmiş, devletin iktisadi ve mali danışmanlığını yapan yasal olarak bağımsız bir ekonomik kurumdur. Kağıt para ( banknot ) basma yetkisini tek başına elinde bulundurur ve bu yetkiye istinaden bağımsız olarak para politikasını belirler. Ayrıca Hazine Müsteşarlığı’na bağlı olan Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü’nce basılan madeni paraların tedavülü de Merkez Bankası’nca sağlanmaktadır. Merkez Bankası Elektronik Fon Transferi ( EFT ) , Elektronik Menkul Kıymet Transferi ( EMKT ) sistemlerinin Türkiye’deki sahibi olup, Tüm Dünya Bankalararası Mali İletişim Topluluğu’in ( Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication – SWIFT ) Türkiye ayağını yürütmektedir. Banka büyük Elektronik Veri Dağıtım Sistemi ( EVDS ) olarak adlandırılan büyük bir veri tabanına sahiptir. Bu veri tabanındaki bilgiler İngilizce ve Türkçe olarak kullanıcıların hizmetine açılmıştır.

Bankanın temel faaliyetlerinin yurt içinde yapılması için kurulmuş teşkilattır. Bankanın 21 adet şubesi bulunmaktadır. Bunlar ;

Adana, Ankara, Antalya, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Edirne, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, İskenderun, İstanbul, İzmir, İzmit, Kayseri, Konya, Malatya, Mersin, Samsun, Trabzon ve Van şubeleridir.

TCMB Ortaklık Yapısı

Sermaye, Banka Kanununun 5. maddesi gereğince her biri 0,10 TL itibari kıymette ve tamamen ödenmiş bulunan 250.000 hisseden oluşan 25.000 TL tutarındaki ödenmiş sermaye ile 30 Aralık 2003 tarih ve 25332 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 5024 sayılı Kanun hükümlerince ödenmiş sermaye kaleminde yapılan işlem sonucu 46.208.524 TL tutarındaki enflasyon düzeltmesi farkından oluşmaktadır. Hisse senetlerinin sınıflarına göre dökümü aşağıda yapılmıştır:

Sınıfı yüzdesi

A %54,72
B %25,74
C % 0,02
D (*) %19,52

(*) Medeni Kanun uyarınca Hazine Müsteşarlığına intikal eden 53 adet hisse, D sınıfında izlenmektedir.

A sınıfı hisse senetlerinin tamamı Hazineye aittir. Hazinenin D sınıfında yer alan hisseleri ile birlikte sermaye içindeki payı yüzde 54,74tür. B sınıfı hisse senetlerinin tamamı Türkiyede faaliyette bulunan Milli Bankalara tahsis edilmiştir.

B Sınıfı Hisse Yüzde Dağılımı

T.C. Ziraat Bankası A.Ş. %19,23
T. Garanti Bankası A.Ş. %2,48
T. iş Bankası A.Ş. %2,33
T. Halk Bankası A.Ş. %1,11
Yapı ve Kredi Bankası A.Ş. %0,55
Akbank T.A.Ş. %0,03
Türk Ekonomi Bankası A.Ş. %0,01
TOPLAM %25,74

Bu Konu Hakkında Soru Sormak ve Anında Yorum Yapmak İçin Buraya Tıklayın


En güncel iş ilanları

Google AraTürkiye Cumhuriyet Merkez Bankası A.Ş. ( TCMB ) Hakkında
Son Yorumlar
  1. İbrahim TÜRK
  2. Anonim

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.