Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları ( TCDD ) Hakkında

Türkiye Cumhuriyeti Devler Demiryolları ( TCDD ) Hakkında

Kuruluş : 1927
Web sitesi : http://www.tcdd.gov.tr
Genel Müdür : Süleyman Karaman ( Bkz. Üst Yönetim )
Personel Sayısı : 31.857 ( 2012 yılı itibariyle bağlı ortaklıklar dahil personel sayısıdır. )
Bağlı Ortaklıklar : Tülomsaş, Tüvasaş ve Tüdemsaş ( Detaylı Bilgi )

Vizyon

Demiryollarını öncelikli tercih edilen bir ulaşım sistemi haline getirmek ve ülke kalkınmasının lokomotif gücü olmaktır. ( Kaynak : tcdd.gov.tr )

Misyon

Mevcut şebeke ve araçlarını hizmete hazır tutmak, gerektiğinde yeni hatlar ve bağlantı hatları inşa etmek, diğer ulaşım sistemleri ile beslemek ekonomik, güvenli konforlu ve çevreye duyarlı taşıma hizmeti sunmaktır. ( Kaynak : tcdd.gov.tr )

TCDD, Türkiye Cumhuriyeti’ndeki demiryolu taşımacılığını düzenleyen, işleten ve kontrol eden resmi kurumdur. Kamu İktisadi Kuruluşu ( KİK ) niteliğinde faaliyetlerini sürdürmektedir. Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları’nın 2010 yılı sonu itibariyle aktif olarak kullanılan demiryolu uzunluğu 11.940 kilometredir. Bunlardan 11.052 km’si konvansiyonel hat ve 888 kilometresi ise hızlı tren hattıdır.

TCDD’nin hükümet düzeyindeki denetimi, gözetimi, koordinasyonu ve ilişkileri Ulaştırma Bakanlığı tarafından yürütülmektedir. Merkezi Yönetim 18 ihtisas Daire Başkanlığı ile, Hukuk, Savunma ve Basın Halkla İlişkiler birimlerinden oluşmakta; demiryolu taşımacılığı ile ilgili hizmetler ise 7 Bölge Müdürlüğü’nce yürütülmektedir.

TCDD’nin ve bağlı ortaklıklarının personel sayısı, taşınan yolcu sayısı, yol uzunlukları vb. konulardaki istatistik bilgilerine kurumun resmi internet sitesindeki aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

http://www.tcdd.gov.tr/home/detail/?id=305

Bu Konu Hakkında Soru Sormak ve Anında Yorum Yapmak İçin Buraya Tıklayın


En güncel iş ilanları

Google AraTürkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları ( TCDD ) Hakkında

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.